Propojení dvou a více zařízení za účelem jejich současného či koordinovaného postupu se nazývá synchronizace. V hudbě se tohoto postupu dosahuje nejčastěji pomocí protokolu midi, který je nejvíce používanou metodou v oblasti synchronizace různých audio a midi zařízení. Midi je komunikační protokol mezinárodního standardu, dovolující komunikovat přístrojům v reálném čase pomocí definovaného rozhraní. Propojit mezi sebou pomocí protokolu midi lze veškerá zařízení, ať už se jedná o hardwareové samplery, syntezátory, mixpulty ale i video zařízení, jevištní techniku a jiné, vlastně vše k tomuto účelu přizpůsobené, které mají midi port.

Klávesy se standardními midi konektory

Klávesy se standardními midi konektory

Pro propojení se používají 5-pólové konektory DIN a většina přístrojů obsahuje Midi In ( příchozí data ), Out ( vysílá generované midi zprávy ze zařízení) a Thru ( příchozí data ). Pro synchronizaci platí pravidlo, že pouze jedno zařízení může být zapojeno jak hlavní – master. Toto zařízení vysílá Midi code nebo MTC (midi timecode ) signál a ostatní jsou připojována jako slave ( čekají na příchozí signál ze zařízení master a podle něho se synchronizují ). Nejčastějším master zařízením je počítač s DAW softwarem, jako Ableton, Cubase, Logic atd., který synchronizuje externí zařízení jako již zmiňované samplery, sequencery a pod.

 

Synchronizace dvou zařízení

 

a) propojení pomocí midi kabelu.

V tomto případě je potřeba jedno zařízení s midi vstupem a druhé zařízení s midi výstupem. Hardwareové samplery, synths  a další, mají většinou tento midi port již implementovám a stačí v takovém případě pouze přopojit dvě zařízení pomocí midi kabelu a zvolit, které bude master ( odchozí data pro synchronizaci budou vysílána z něj ) a zařízení slave ( tyto zařízení budou přijímat synchronizační signál ze zařízení master). Další zařízení pro synchronizaci je možné propojit pomocí Thru. Vždy platí již zmiňované pravidlo, že master zařízení je vždy jediné, ostatních slave zařízení může být nekonečně mnoho a je závislé pouze na možnostech propojení jednotlivých zařízení, tedy na počtu použitelných midi vstupů a výstupů.

b) propojení pomocí wifi.

Nyní velice populární propojení, které slouží nejčastěji k propojení aplikací běžících na chytrých telefonech a tabletech ( pomocí wifi a protokolu OSC  ( open sound control ) lze propojit a posílat midi informace z aplikace v tabletu do počítače a naopak. Výhoda tohoto zapojení spočívá v absenci fyzického propojení dvou zařízení. Nemusíte řešit žádný kabel nebo hardware, vše probíhá pomocí wifi připojení. Nevíhodou je již zmiňované wifi, kde i přeš velkou snahu vývojářů o stabilitu synchronizace a příchozích a odchozích dat je zde zminované wifi a absence fyzického propojení. Kabel je prostě kabel.

c)propojení pomocí Ethernetu.

Výhodné pro propojení dvou počítačů, protože nemusíte mít či kupovat midi usb převodník či audio/midi zvukovou kartu. Stačí Vám ethernetový kabel a ethernet rozhraní, kterým disponuje snad každý laptop, či stolní počítac. A samozřejmě program, zajišťující komunikaci.

Synchronizace v Abletonu

 

midi synchronizace v abletonu.

midi synchronizace v abletonu.

Ableton rozděluje  data do třech základních skupin: track – připojení midikontroleru, kláves a pod., kde jsou posílána data o notách.  sync – volba synchronizace posílání nebo přijímání dat midi clock nebo Midi Timecode a Remote – Control change data ( CC ). Control change přijímá či odesílá data pro ovladače jako fader či knob a další. Ativovat můžete jen ty data která potřebujete. např. pouze synchronizaci, nebo jen ovládání knobů atd. Je potřeba si ale uvědomit, že například některé kontrolery, např. Launchpad či APC, pro správné fungování musí mít zapnutý jak port In tak současně i Out. Funguje zde obousměrné posílání dat a pokud provedete akci na Launchpadu, ten pomocí midi vyšle signál a zpět se vrací informace o jeho provedení ( například rozsvítí se tlačítko přehrávání klipu ). U kláves postačí jen In, protože zde není žádná zpětná komunikace.

Pro synchronizaci abletonu jako master zařízení postačí vybrat a mít zapnutý správný odchozí midi sync port. Data o synchronizaci odcházejí automaticky a netřeba žádné další nastavení. Pro použítí v módu slave je pořeba mít aktivovaný příchozí midi sync port a také zapnout tlačítko sync v levém horním rohu. Ableton poté čeká na příchozí midi synchronizační signál.

U Abletonu lze vybrat ze dvou různých midi synchronizačních signálů – Midi clock nebo Midi timecode. MIDI clock, nebo také MIDI beat clock či MIDI timing clock je nezávislý na tempu a data jsou odesílána v hodnotě 24ppqn ( pulzů za čtvrťovou notu) . Tento signál nepřenáší žádná data o poloze např. v projektu, pouze data Start ( začátek synchronizace ), Sync (synchronizace)  a End ( konec synchronizace ).

Screen Shot 2014-07-17 at 9.38.40 AMDůležité je si dát pozor na latenci, tak aby nedocházelo ke zpoždění jednoho nebo druhého signálu.

 

 

Synchronizace pomocí programu Copperlan.

 

CopperlanCopperlan je síťový protokol určený pro vývojáře audio rozhraní, profesionální audio, vysílání a controlu různých zařízení. CopperLan je výkonný komunikační systém, který, vedle jeho slučitelnosti s MIDI, nabízí mnohem více než jen protokol. (např. virtuální a fyzické sítě, auto-identifikace, streaming řízení, synchronizované editace, atd.) . V současné době běží na všech 32/64 bitových v systémech Windows XP, Vista, Windows 7  a MAC-OS X ( Intel ). Copperlan je zdarma ke stažení a jeho instalace je velice jednoduchá. Instalován musí být na obou počítačích, které chcete synchronizovat a pomocí ethernetového rozhraní lze jednoduše posílat MIDI informace  z jednoho počítače do druhého. Lze tak jednoduše, jen pomocí obyčejného ethernet kabelu synchronizovat např. Ableton jako master a Traktor jako slave.

Více o síťovém protokolu a programu Copperlan ZDE.