Nejlepší hudební iOS synth aplikace

iMini01_650

Současný rozvoj různých iOS aplikací je tak velký, že se tento boom nemohl vyhnout ani různým hudebním aplikacím. Zatímco někteří lidé budou brát hudební  ios zařízení stále víceméně jako hračku vydávající zvuk a srovnávání iMini s Minimoogem se budou jen smát, současná úroda velice povedených syntezátorů na App Store je důkazem toho, že něco opravdu stojí za to. Samozřejmě nejsou to jen synťáky jako třeba iMini, velice povedená emulace Minimooga od Arturie, Moog Animoog, Korg iMS-20 či Thor od Propellerheads, ale také midi nebo OSC ovladače softwareu, jako Liine Lemur, Konkreet Performer, nebo Touch OSC.  Výborný je také Samplr, sampler pro

iOS nebo granulárek Borderlands. Z dalších aplikací lze okrajově  zmínit  např. iElectribe nebo iKaossilator od Korga, iMashine nebo Propellerheads Figure, které lze zařadit spíše mezi hračky nebo samohrajky, bez větších možností editace a tvůrčího potenciálu. Ale zpět k syntákům.

Myslím, že nyní největší hvězdou mezi syntezátory je již zminovaný iMini od Arturie. Emulace Minimooga s retro vzhledem a výborným zvukem. Za méně než deset procent nákladů za provedení v desktop verzi získáte iPad-ready klon se skvělím ovládáním a ještě ho můžete mít kdykoli u sebe. Lze ho ovládat externí klávesnicí nebo synchronizovat přes Korg wist bezdrátové připojení s jiným zařízením, nechybí podpora propojení přes Audiobus, chorus a delay , pětioktávový arpeggiator s BPM synchronizací a dva XY pady, na které může být mapováno cokoli z předního panelu. A jak již jsem zmínil, skvělý zvuk.

Jako druhý v pořadí u mě vyhrává Thor od Propellerheads, jehož hlavní výhodou je velice přehledný design. S Thorem je velice zábavná a intuitivní práce i pro relativní nováčky, což je myslím dáno již samotnými tvůrci, kteří mají na svědomí oblíbený Reason. Thor je rozdělen do třech ploch, na klávesnici, knoby a routování se sequencerem. Unikátní na něm je, že vytvořené presety v jeho větším bratrovi ,můžete použít v ipad aplikaci a naopak, čímž se stává toto zařízení opravdu mobilním.

Dalším super synťákem je Sunrizer pro iPad nebo Sunrizer XS pro iPhone/iPod od BleepStreet. Dva oscilátory se Supersaw průběhem z Rolandu JP-8000, arpeggiator s méně přehledným ovládáním, ADSR obálka a efekty reverb, delay, dist a chorus. Unikátní na něm je A/B funkce ovládaná pomocí modulačního kolečka. Funguje to tak, že na jedné straně máte preset A a plynule přecházíte do presetu B. Výborné.

Mým prvním iPad synthem byl Animoog. Elektrárenská obrazovka s ovládáním, klávesnice s možností velocity a morfující noise zvuk. Jednou rukou ovládáte klávesnici s velocity a druhou průběh na obrazovce. Pokud máte pavoučí prsty dosáhnete i na frequency, reso a delay knob. Vynikající synth vyjimečný svým ovládáním, které plně využívá dotykové možnosti iPadu. Snad jen, že po delším užívání se mi zdálo, že zvuk má stále podobný, animoog charakter.

Z dalších povedených synth app, které stojí za vyzkoušení musím zmínit ještě Korg iMS-20 a iPolysix nebo Additive synth. Při vzpomínkách na nenažranost některých VSTéček, mi někdy přijde až divné, jak je možné, že takové aplikace dokáží bězet na mém Ipadu 2.

No a další info a výživné fórum ZDE .