Resolume a Ableton

Resolume je nástroj pro mixování a přehrávání videa a slouží především k vytváření tzv. live video performance. Můžete v něm jednoduše a rychle stavět a přehrávat vaše video improvizace a reagovat tak na přehrávanou hudbu. Můžete najednou přehrávat tři vrstvy videa až se šesti efekty, pouštět loopy v normálním režimu nebo zpět, pravovat rychlost a spoustu dalšího aniž by došlo k zastavení videa.

Vlastnosti:
– Přehrává filmy, flash, obrázky a můžete použít live obraz z kamery
– 18 pásmový FFT analyzátor zvuku pro efektování obrazu hudbou.
– Stream videa přes síť
– Podpora více obrazových výstupů
– Live nahrávání na harddisk a následné okamžité použití
– 60 + vestavěných efektů, včetně: ASCII art, zoom, solarizace, invertování.
– 150 + efektů dostupných prostřednictvím zásuvných modulů FreeFrame.
– Automatizace parametrů efektů
– Až šest efektů současně
– Mix až tří vrstvev pomocí 18 různých overlay druhů
– Uživatelsky definovatelné přechody a masky
– Kontrola Resolume pomocí midi nebo DMX ovladače
– Odesílání DMX signálu z flash filmů
– Scratch video
– Synchonizace klipů na tempo hudby s BPM hodinami
– Různé režimy přehrávání: smyčka, bounce atd.
– Kontrola rychlosti přehrávání a směr
– Snadný přístup k 160 klipů v rozhraní
– Prohlížeč souborů s klipy s zobrazením informací a náhledu
– Chaos mód nebo jinak randomize
– Vlastní konfigurovatelné klávesové zkratky
– DVDMax podpora videokaret Matrox
– TheaterMode podpora videokaret ATI
– Y2K kompatibilní

Více o Resolume se můžete dočíst na HomePage Resolume kde je program ke stažení, forum a loopy.

Celý tento příspěvek vzešel z nápadu podpořit live performence, kdy člověk hraje z počítace, samplerů…, nějakou vizualizací, kde by performer mohl mimo audio rozhraní použít i video a umocnit tak celkový dojem z celého výstoupení.

Jedním z předpokladů bylo, aby zvolený software reagoval na live performance, kdy není předem dané co bude hrát nebo jaká nálada bude v danou chvíli vytvořena a dalším to, že software nebude nikdo obsluhovat.

Volba padla na Resolume a jeho FFT (dá se říci, že pustíte do resolume zdroj zvuku a on po nastavení určitých parametrů reaguje na audio)což s podporou midi a mapování kontrolérů ideální věc pro live performance.

Přehled vlastností Resolume je možné si přečíst ZDE

ABLETON LIVE a RESOLUME

Jak již bylo řečno o pár řádek výše, volba video programu padla na Resolume. Jediný problém ovšem nastal s instalací, kdy nové Resolume avenue nešlo nainstalovat na starší notebook v důsledku nepodporované video karty . Nová verze Resolume Avenue3.3 a stím i DXV kodek nepodporuje řadu normálně běžných video karet a z dostupných 5počítačů mi nové Resolume fungovalo jen na Macbooku. Podle autora programu byl Resolume  kompletně celý přepsán pro lepší stabilitu a vyšší výkon, kdy stará Resolume2.4 za 10 let vývoje a lepení různých děr a záplat už nevyhovovala profi požadavkům VJs. Mě ošem nezbylo nic jiného než nainstalovat právě tuto starší verzi, tedy Resolume 2.4 , která bez větších problému funguje i na starším notebooku Acer, který je pro doplnění live setu o video projekci zcela dostačující. Další problém ovšem nastal, když jsem vymyslel, že komunikace MacOSX ( Ableton jako master zařízení ) a Windows ( Resolume ) poběží po Ethernetu. Zkoušel jsem MIDIoverLAN ,různé rady, pročetl fóra, přeinstaloval windows a i když notebooky spolu přes Ethernet komunikovaly (posílání dat atd.) midi prostě nešlo a nešlo. Rezignoval jsem, vytáhl usbmidi Maudio 4×4 a Korg microkontrol a midi začalo chodit po USB. Ještě jsem překontroloval příchozí midi data přes patch v PD, který je ke stažení zde a vše začalo fungovat.

Popis nastavení:

ABLETON – 1. nejdříve povolíte v Preferences zvolené midi zařízení pro odchozí midi data.

2. v abletonu vytvoříte midi stopu a nastavíte zvolené zařízení pro odesílání midi.

3.vytvoříte midiclip a do něho nasázíte noty, které budou odesílány na zvolený midi port.

RESOLUME – postup je docela podobný jako u Abletonu s tím, že musíte nastavit správný midi vstup a dát si pozor na příchozí noty k jednotlivým loopům (k tomu sem právě použil zmíněný PureData patch). Z Abletonu vysílám midi noty k spouštění loopů a přepínání filtrů RGB což je zatím dostačující. Samožřejmě, že v Resolume jde nastavit řízení dalších parametrů ( je jich tam celá roleta), ale tohle je zatím pro danné účely zcela dostačující. Video tutoriál o řízení Resolume Abletonem.

Takže v této chvíli máte nastavené Resolume a Ableton by Vám měl přepínat jednotlivé loopy ,spolu s RGB filtry. Doporučuji jestě nastavit u jednotlivých loopu rychlost přehrávání a randomize.

Dalším krokem je nastavení FFT audio analysis. Resolume může dělat 18 pásmovou (9 pásem levý a 9 pásem pravý kanál) FFT (Fast Fourier Transformation) audio analýzu, která jak již bylo zmíněno jde mapovat na různé parametry nebo jednoduše rídit video do bpm hudby.

V mém případě jsem odbočil audio k čemuž mi posloužil sluchátkový výstup z Abletonu a ten nasměroval na vstup do Resolume. Pro správnou reakci je potřeba jemně nastavit fader gain v FFT panelu a u jednotlivých pásem (low,mid, high) zapnout na které frekvence chcete aby reagovala. Low 1,2,3  Mid 4,5,6  High 7,8,9 . Mě se osvědčilo jako nejlepší nastavení např. u Low nechat zapnuté pro lepší reakci jen pásmo 3, což je asi kolem nějakých 100Hz( kick a basa). Teď jen stačí vybrat zvolený parametr pro reakci FFT( mohou to být různé filtry nebo třeba přehrávání loopu a jemně ještě doladit gain) a THAT’S ALL.

Stačí pustit Ableton, na midi stopu nasázet midi data o spouštění jednotlivých video loopu a při hraní z Abletonu ovládáte i projekci.