NATIVE INSTRUMENTS REAKTOR

Reaktor v aktuální v. 5.5  od Native Instrument je modulární studio, které nemá prakticky žádné omezení v oblasti kreativity. Můžete v něm tvořit vlastní instrumenty, grooveboxy, generátory zvuku, pluginy a midi efekty, nebo přetvářet již existující instrumenty kterých je již více jak 3000 volně ke stažení v online knihovně na stránkach Native Instruments. Můžete také vytvořit vlastní individuální zvukový generátor od nuly díky plně modulární architektuře a dokáže emulovat snad jakýkoliv elektronický tónový generátor od analogových syntezátorů až po ROM playery,samplery a pod.. Nabízí velké množství zvukových syntéz – subtraktivní, aditivní, wavetable, frekvenční modulaci i granulární resyntézu. Volitelná vzorkovací frekvence pro audiosignál je od 11 025 až po neuvěřitelných 176 400 Hz (standardně nastaveno 44,1 kHz), volba záleží jen na výkonnosti počítače.

Kompletní a nová aktualizace staví na předchozích uspěších Reaktoru a přidává několik dalších funkcí. Bylo zjednodušeno uživatelské rozhraní zlepšjící tvorbu a používání nástrojů, které je nyní snadnější a více intuitivní. Dvě nové syntézy – modální a additivní otevírají další zvukové možnosti v oblasti tvorby zvuku nebo úprav jednotlivých nástrojů.Dále update obsahuje Lazerbass, což je úplně nový synth od tvůrců Massive a také 12 nastrojů z oblíbené a velice zajímavé kolekce REAKTOR ELECTRONIC INSTRUMENTS Vol. 1. and 2. Pro mne, jako uživatele, je ale asi hlavním přínosem na první pohled lepší funkčnost, príjemnější grafické prostředí a hlavně o mnoho lepší stabilita při používání Reaktor User Library.

Před Reaktorem

V roce 1999, Dr Sync (aka Vadim Zavalishin) představil svou Sync Modular . Běžel pod Windows a BeOS a rychle získal nadšené pokračování pro svou univerzálnost a nízké zatížení procesoru.  Bohužel, rozhraní Sync Modularu vypadalo navenek velmi podobně jako Reaktor, který brzy přenesl velkou pozornost na  Native Instruments.  Naštěstí, toto vše vyústilo v dotaz od Native Instruments, zda by dr.Sync nechtěl  s nimi spolupracovat. Takže v červnu 2003 byl ukončen další vývoj Sync Modularu , a stávajícím uživatelé byla nabídnuta možnost crossgrade na Reaktor. A dva roky na to, technologie, která se poprvé objevila v Sync Modularu, je nyní v poněkud sofistikovanějším Reaktoru 5.

Obr: Generátor .ens Skrewell

Pro každého, kdo ještě neni obeznámen s Reaktor ‚s terminologií, je zde stručná rekapitulace.Nejvyšším nástrojem v Reaktoru jsou tzv. Ensembles. Ensembles se mohou skládat z jednoho nebo více nástrojů, ktere se jmenují Instruments a každý může být řízen z jiného MIDI kanálu pro multitimbral použití. Ensembles, zkráceně .ens jsou konečná fáze a nejde je nijak modifikovat, např. k nim připojit delay atd. Toto můžete delat v instrumentech ,které se dají dále rozkládat, použít jen potřebnou část  a vytvořit z ní přidáním čehokoli vlastní nástroj.  Každý .ens nebo instrument má svůj vlastní panel  na různém jsou umístěny ovládací prvky( knoflíky, tlačítka atd.) Pod instrumenty jsou ještě makra a modules,které najdete v knihovne předdefinovaných sestav , takže nemusíte začínat od nuly při každém návrhu nové synthu. Většinou to co se dá stáhnout například v Reaktor User Library jsou už hotové .ens někdy můžete narazit na instrument. Modules jsou součástky, které už nelze rozebírat, mají danou vnitřní stavbu a předem neměnnou funkci. Uživatel muze ovlivnovat pouze jejich vstupy a výstupy,určovat parametry a vzájemná propojeni. Dalsim stupnem je Makro.Makro sdružuje urcite moduly a ma jiz dannou specifikovanou funkci. Pokud budete chtit například generátory obálek, LFO nebo nejaky filtr, nemusíte pokaždé znovu tato seskupení stavet, staci je ulozit jako makro a nasledne znovu pouzit. Nasleduje Instrument. Podobá se makru, ale je rozsáhlejší a disponuje  MIDI (vstup, výstup, modulace) a kontrolními prvky všech parametrů. Je to vlastne jiz hotovy nastroj, napriklad synth ke kteremu muzete pripojovat dalsi instrumenty. No a kdyz toto mate hotove, cele to ulozite jako jiz zmineny Ensemble.

Velice kreativni a uzitecna funkce, je Randomize, nahodna volba parametru  a take Snapshot morphing coz je plynuly prechod z jednoho do druhého nastavení v urcitem  časovém intervalu.

Odkaz na pár T&T     www.reaktortips.com nějaké tutoriály v angličtině.