O2 a jejich trapně nespolehlivé DNS servery

O2 a jejich trapně nespolehlivé DNS servery

Sice si platíte internetové připojení a O2 vám ve svých reklamách vtlouká do hlavy, jak je to jejich připojení k internetu nejlepší, nejrychlejší, nejlevnější atd. atd. a proč ho musíte mít přávě od nich. Ovšem pravda je někde trochu jinde. K dobrému a rychlému připojení je také potřeba rychlá odezva od DNS serveru ( Domain name service ).

Každý počítač má ve své síťové konfiguraci obsaženu i lokální adresu DNS serveru, kam se má obracet s dotazy vyhledávání. Lokální je dobré proto, aby jste se z dotazy neobraceli na server např. v Brazílii. Pokud je DNS server špatný ( jako například ten O2 ), výpadek se projeví tak, že prohlížeč zobrazí např. hlášku “ Safari can’t open the page“ a vy se náhle nebudete moci dostat na některé weby, v extrémech se nedostanete na vůbec žádné.

Řešení nespolehlivého operátora, v mém případě to byl již zmiňovaný O2 DNS server, je velice jednoduché.  Změníte si nastavení DNS serverů v počítači, nebo rovnou v nastavení modemu, na veřejně dostupný DNS server OpenDNS nebo Google Public DNS.

OpenDNS:   208.67.222.222  a  208.67.220.220 a více na www.opendns.org.

GooglePublic DNS:  8.8.8.8  a  8.8.4.4  a podrobnosti na code.google.com/speed/public-dns/

Toto řešení má menší nevýhodu jen v tom,  že se připojujete na zahraniční DNS server, kdy odezva může být o něco pomalejší. Toto ovšem  platí pouze při prvním připojení ( počítač si cestu nějakou dobu pamatuje ).

Z mého pohledu je toto určitě lepší nastavení , než řešit časté výpadky nebo filtrování ( cenzoring ) nevhodných serverů českým poskytovatelem připojení.

Jak nastavit DNS server pro Mac OS X.