Ableton – Audio Effect Rack

Rack je flexibilní nástroj pro práci s efekty, plug-iny a nástroji ve stopách Abletonu.

Racks mohou být použity k vytvoření komplexní efektových signálových procesorů,  nástrojů k úpravě zvuku, hutných syntezátorů a dalších.

Rack také zjednodušuje ovládání přístrojů  tím, že spojí nejdůležitější ovládací prvky.

Racks vynikají v práci s více zařízeními, mohou rozšířit schopnosti instrumentů a jejich vztahů mezi jednotlivými  parametry.

Popis Audio Effect Racku

V každé stopě Live  jsou zařízení (efekty) připojena sériově, signály procházejí z jednoho zařízení do druhého, zleva doprava. Ve výchozím nastavení, ve stopě se zobrazí pouze jeden řetězec, ale není vlastně žádný limit na počet efektů obsažených v rámci jedné stopy. Limitujícím faktorem je pouze výkon počítače.
Racky umožňují (mimo jiné) vkládání dalších řetězů s efekty do jakékoliv stopy.

Když Rack má více řetězců, které působí současně, každý řetěz dostane stejný vstupní signál ve stejnou dobu, ale pak zpracovává svou signálovou cestu sériově prostřednictvím vlastních zařízení. Výstupy z každého paralelního  řetězce je smíchán s ostatními a ty směřují na Rack výstup.
Celý obsah jakékoli Rack může být vedeno jako jednotlivé zařízení. To znamená, že můžete přidat jakýkoli rack do již daného řetězce na jakémkoli místě .

Racky mohou obsahovat libovolný počet dalších Racků.

Zobrazení MAKRO – Ableton Rack pro ovládání efektů vložený na audio stopě

Makro Zobrazení

Makro obsahuje osm ovládacích knoflíků a každý z nich je schopný  ovládat libovolný počet parametrů z jakéhokoli zařízení v racku.

Jak toho využít je jen na vás.
Jednotlivé ovládací knoby makra lze mapovat na midi a priřadit k nim jakýkoli kontroller. Po přiřazení parametrů k jednotlivým knobům makra, můžete ješte zvolit délku parametru, otáčení ( plná hodnota je od 0 do 127, takže např. můžete zvolit rozsah jen 88 až 94 ) a dráhu (vzestupně nebo obráceně, sestupně ).

Toto ovládání pomocí makro knobů a mapování na parametry, je velice efektivní (  např.jedním knobem přidáváte feedback, zároveň ubíráte level chorusu atd. atd.).

Těch možností je nekonečně mnoho.

RACK a jeho varianty

Čtyři varianty takzvaných Rack zahrnují celou řadu různých zařízení pro Ableton Live:

Instrument Rack

DrumRack

Audio effekt Rack

MIDI effect Rack.

Stejně jako audio,midi,send stopy, každý druh Ableton Racku má učitá pravidla týkající se umístění, a jsou dána tím co obsahuje:

-MIDI Effect Racks obsahují pouze MIDI efekty, a mohou být umístěny pouze v MIDI stopách.

-Audio Effect racks obsahují pouze audio efekty, a mohou být umístěny ve zvukových stopách. Oni mohou také být      umístěny v MIDI stopách, ale pouze za nástrojem (instrumentem).

-Intrument Racks mohou obsahovat nástroje, ale také mohou navíc obsahovat i MIDI a audio efekty.V tomto případě všechny MIDI efekty musí být na začátku řetězce zařízení Rack, následuje instrument, a pak nějaké zvukové efekty.

-Drum Racks jsou podobné jako Intrument Rack, mohou obsahovat nástroje, stejně jako MIDI a audioefekty a jejich zařízení musí být uspořádány podle stejných ignálových pravidel jako u Instrument Racks.     Drum Racks mohou také obsahovat až šest send kanálů se zvukové efekty,nezávisle posílat úrovně pro každý kanál.

1.Zde můžete zvolit co chcete aby bylo vidět a je zde pár odlišností pokud používáte instrument,drum nebo effect rack. 2.Makro kontrolery 3.Chain list. V drum racku tato část mže zahrnovat jednotlivé nastavení samplů a nebo stopy chains pro efekty. 4.Devices. Effekty a pod. 5.Zaoblené rohy znamenají konec racku. 6.Pad view které je specifické pouze pro drumrack.

Způsoby, jak vytvořit Racks

Existují různé způsoby, jak vytvořit Racks. Nový prázdný Rack může být vytvořen přetažením  z přednastavených presetů v levém menu(Audio Rack efekt, například) prohlížeče do okna stopy. Zařízení pak může být uloženo opět jednoduchým přetažením přímo do seznamu Rack zařízení, nebo samozřejmě kamkoli jinam.