Monomodular

Monomodular je soubor dat, které obsahují základní ovladač pro komunikaci s několika druhy hardware pro Ableton ( Python script ) a soubory M4L zařízení pro ovládání hardwaeru.  Nejprve to byl Launchpad a poté přišlo rozšíření o Livid Ohm64 a nově snad také APC40, APC20 a také IPAD. Ten je ovládán přes vlastní rozhraní postavené na TouchOSC nebo Lemur.

7upproject

Podporované kontrolery:

Předností Monomodularu je to, že celý systém byl navržen tak, aby jeho instalace byla co nejjednodušší, bez dalších úprav nebo například kopírování souborů. Při instalaci stačí zadat adresář s instalací Abletonu, Maxe a Ableton Library. Vše se nainstaluje samo, tedy spíše jen nakopíruje. Dá se říci, že koncept monomodularu se skládá ze dvou částí a tou je Python script pro Ableton control surface se základním nastavením ovládacích prvků a různým stránkováním a není potřeba Max ani M4L. Python script jde samozřejmě od základu překopat, což je trochu jak se říká běh na dlouhou trať, nebo částečně upravit např. přepsáním nevyhovujících nastavení midi mappingem, které se poté uloží i s projektem. Instalace je velice jednoduchá a více o instalaci ZDE.

V druhé části  jsou pak soubory pro max4live. Takzvané MODS .

„Mods“ je jen vhodné jméno pro m4l patche ( midipluginy )  určené k použití s ​​Monomodular. Všichni mají společnou jedna věc: obsahují  javascript, který komunikuje přímo s Monomodular  Python scriptem.

Některé z Mods jsou výtvory Amounra,  ostatní pak jsou upraveny z Monome Aplikací (většinou  od Stretty ).  Klient pro midi pluginy byl prvořadě napsán pro Plinko, zařízení pro Monome. Ono vlastně všechny další zařízení spadající pod monomodular je možné zařadit do stejné skupiny monome emulací jako například monomeemu a 7up Live . Další patche ( MODS ) které lze použít jsou portovány např. od Stretty jako je Boinngg, Press cafe, Poligome, Sment a další. Výhodou použití je také ukládání, kdy vše se uloží v rámci jednoho projektu v Abletonu a také vše zdarma.

INSTALACE

K používání samotného scriptu nepotřebujete rozšíření o Max for Live. Pokud budete chtít používat MODS a s tím například SevenUp a další monome aplikace, potřebujete max4live  a max runtime, stačí ve free režimu. Mě vše funguje s MAC OS X 10.7.4,  Ableton Suite 8.2.5, MaxMSP runtime 5.1.9.

1.Stáhněte Monomodular b993 Package ZDE .

2.Adresář python Scripts nakopírujte do:

MAC OS X – v Applications  klikněte pravým tlačítkem myši ve Finderu na intalaci Abletonu a zadejte volbu Show package content. nakopírujte všechny soubory z adresáře Python script. Cesta: Live.app = ~/Applications/Live 8.x.x/Live.app

WINDOWS – Nakopírujte všechny soubory z adresáře python scripts do složky remote scripts. Cesta: \Program Files\Ableton\Live 8.x.x

3. Spusťte Ableton a v záložce Preferences, nastavení Midi zvolte Python script.

V řádku 1, položky Control surface nastavte pro Ohm64 – MonOhm b993, pro Launchpad – Launchmod b993 atd. atd. položka input a output by měla být podle toho jaké zařízení používáte. Já tedy pro Ohm64 mám nastaveno ohm64 control surface, pro Launchpad by se mělo objevit Launchpad control surface, atd. V řádku 2 nastavte script, tedy monomodular b993. zavřete okno Preference a shoďte Ableton Live. Tento krok je důležitý k správnému načtení Python scriptu při startu Ableton Live. Po znovuotevření Abletonu by již měl fungovat monomodular Python script . Pokud například chcete používat aplikaci Sevenup od MakingtheNoise stačí stáhnout otevřít Ableton projekt s instalací aplikace SevenUp. SEVENUp.zip ( po stisknutí bílého tlačítka conect ) .

LAUNCHPAD

Pokud stisknete obě user1 a User2 současně dostanete se do Mod režimu ( viz obrázek ).

Více  ZDE a na VIDEO manuálech. MorphicField’s Tutorial, MorphicField’s Tutorial #2, MorphicField’s Tutorial #3

OHM64

Do Mod režimu se dostanete po stisknutí tlačítka na obrázku označeného M .  VÍCE.

Přehled dostupných mods portovaných ( upravených ) pro použití s Monomodular b933 ZDE.


Stránky projektu jsou AUM.HA. Ableton forum o projektu MONOMODULAR.

Závěrem je potřeba dodat, že projekt se neustále rozvíjí a nyní je v aktuální verzi b992/prosinec2010. Aktualizováno b993/ 9.7.2012.

Enjoy