Liine Lemur

Lemur je profesionální iOS aplikace vytvořená týmem Liine , který  vlastně reinkarnoval  zařízení dnes již neexistující firmy Jazzmutant. Produkty této firmy Lemur a Dexter patřili v minulosti k tomu nejlepšímu a také zároveň k tomu nejdražšímu, co bylo možné používat pro ovládání softwaru. Lemur software byl představen v roce 2004 a těží tedy z desetiletého vývoje. Tenkrát se jednalo ne o aplikaci, ale celé hardwaerové řesení, obsahující kontroler s dotykovou obrazovkou pomocí které se ovládaly různé fadery, knoby, x-y pady a další. Firma Jazzmutant prodávala toto zařízení myslím tenkrát v přepočtu za zhruba šedesát tisíc korun a paradoxně ji přivedlo k bankrotu právě zařízení, pro které je nyní znovu k dostání. Dotykový ipad, iphone a ipod Touch. Tenkrát toto zařízení člověk mohl vidět pouze u takových jmen jako například Daftpunk a další. Nyní je za 40 euro k dostání vlastně každému, je potřeba jen Ipad nebo Iphone.

Lemur

Aplikace Lemur vám umožní ovládat cokoli a  jakkoli budete chtít. Naprostá flexibilita , kdy pomocí editoru v počítači , můžete vytvořit jakékoli zařízení a to poté poslat do svého Ipadu či Iphonu, zde ho uložit a poté ovládat vámi zvolený software.  Cokoli , Lemurem můžete ovládat DJ software, Reaktor, studiový produkční software , VJ software, scénické osvětlení a další. Myslím, že nic tak komplexního,  tak volitelného není.

Ipad

User LibraryRozlišení Ipadu je 1024×768, což je více než než měl hardware Lemur ,800×600. To znamená, že i když starší šablony vložíte na iPad, nezaplní celou obrazovku, jako dříve. Liine poskytuje na svých webových stránkách aplikaci která tento problém řeší a svou oblíbenou šablonu tím můžete zvětšit na rozlišení Ipadu. Pouze pro OSX a pokud používáte systém Windows a potřebujete protáhnout existující šablonu,

editor lemur má některé užitečné vestavěné funkce, kterými můžete měnit velikost ovládacích prvků a rozmístění rovnoměrně přes celou obrazovku iPadu.

V základní instalaci Ipadu je několik tamplate zařízení a aplikaci můžete začít ihned používat. Co je ovšem mnohem lepší a zajímavější je možnost pomocí počítače a  Lemur editoru nahrát přes wifi různé user templates vytvořené pro ovládání Abletonu, Reaktoru, Cubase či různých synths atd. atd.  Je jich nyní docela dost a stále další vznikají.

Instalace

Instalace je docela dobře popsána v User manuálu, nebo na stránkách Liine je možné prohlédnout si instalační videa. Ovšem je tam trochu malý zádrhel, kdy video o vytvoření wifi sítě Lemur a  propojení pomocí Lemur Daemon trochu hapruje. Páni z Liine si asi neuvědomují, že pro někoho kdo si zrovna koupí jejich app to není taková normálka jako pro ně.  Prostě je potřeba přednastavit Lemur aplikaci v Iphonu jinak se ne a ne připojit, což ve zmíněném videu je ukázáno až skoro na konci a protože je video bez zvuku, vypadá to jako další krok něčeho. Více v popisu instalace níže.

Editor

Lemur je vybaven také editorem. Jedná se multiplatformní (Mac / Win) Interface Builder. Tento software umožňuje vytvářet a upravovat stávající šablony, templates, které následně vkládáte do Lemur aplikace. Počet stránek ( jedna stránka je např. session Abletonu, druhá volume fadery, třetí ovládá pady v drumracku atd. ) které lze zahrnout do jednoho projektu je omezena pouze vaší fantazií.

Kromě editačních funkcí, lemur editor také poskytuje komplexní hierarchický přehled o projektu. Nabízí celou řadu možností přizpůsobit si každý objekt podle svého vkusu a potřebám : rozměr, tvar, vzhled, stav a chování.

Objekty

Fader; Multislider, Range; Multiball; Knob; Ring Area; Switches; Pads; Custom Button; Container; Breakpoint; Leds; LemurMenu; Monitor; SignalScope; SurfaceLCD; Text

Připojení

Lemur podporuje OSC a MIDI protokoly přes Wi-Fi což je nejsnažší připojení a je docela zábavné ovládat Ableton 5metrů od počítače.
Popis instalaceLemur také podporuje CoreMIDI. Můžete použít libovolné standardní MIDI rozhraní a Ipad připojíte přes Apple Camera Connection Kit. Lemur podporuje až 8 různých a vzájemně provázaných MIDI portů a OSCcílů.

Jak již bylo zmíněno, instalace je docela jednoduchá, i když je potřeba dodržet několik po sobě jdoucích kroků. Nejlépe k tomu poslouží video:

Toto video je popis instalace pro Mac a na supportu Liine je popis instalace pro Windows a vše ostatní.

Lemur App Liine homepage

Support a download user templates