Dummy clips

Co jsou to dummy clips neboli takzvané falešné klipy. Jsou to vlasně klipy které neposilají žádnou midi informaci ani žádný audio signál a slouži k ovládání efektů, hlasitostí,modulačnich křivek a pod.

Pomocí audio dummy clips můžete automatizovat  nastavení volume,pan, všech efektů na stopě atd. a následně přepínat mezy nimi a tim vyvolávat různá nastavení hlasitostí ,efx atd. Midi dummy clips lze použít stejným způsobem jako audio dummy clips.

K vytvoření dummyclips efektu je potřeba prázdný audio vzorek jakékoli délky, který umístíme na group stopu. Ujistěte se , že prázdny vzorek je zaloopován  tj.tlačítko loop zapnuto. Na stopu umístíme jakýkoli efekt. My si celou funkci dummy clips ukážeme na jednom audio effect racku a to s nazvem FADE TO GREY. Najdeme ho v  v abeton adresáři pod audio effect rack, dj effect.

Tak tedy. Vložíme fade to grey na group stopu ,a faderem otočíme úplně doprava,čili  úplně na plno. V  clip view, envelopes , device chooser zvolíme fade to grey a v kolonce pod nim nazvané control chooser zvolíme knob který chceme ovládat  a to je v tomto připadě také fade to grey . No a pak uz navolíme jakýkoli průběh křivky buď myší nebo tužkou a pustíme ableton .Efekt by měl zesilovat nebo naopak, podle zvoleneho nastaveni.

To je vlastně celé nastavení dummy clips ,které můžeme použít na jednu ,nebo několik stop v grupě nebo i na master stopu .V tomto připadě můžeme použít na group stopě několik dummy klips s různou úrovní nastavení fade to grey.at už bez ovlivnění kdy hodnota bude 0 nebo samozrejme muzete zvolit jakoukoli jinou hodnotu.

Mě se nejlépe osvědčili dummy clips na group stopách kdy jsem jimi ovlivnoval několik stop najednou a přepínal jsem mezy několika dummy klips s různým nastavením a vytvářel tak napřiklad  efekty pri přechodu na refrén a podobně.

Vice o dummy clips třeba na www.thecovertoperators.org.

Soubor pro Ableton. DUMMY CLIPS

Zde je video jak na Dummy clips.