Ableton

ableton100Ableton Live je software pro tvorbu hudby, mixovaní, nahrávání, editaci a live performance.

Největší síla programu je právě v live performance a live djingu.  Mnoho producentů, live performerů nebo djs používá Ableton jako doplněk při hraní, nebo pro hraní celých setů přímo zněj. Ve spojení s různými midi kontrolery je to perfektní nástroj pro improvizace nebo tzv. live performance, kdy občas celý systém ve spojení např. Ableton – 7upLive – controler Launchpad – sampler –  kaosspad a třeba ještě delay a pod. žije,  jak se říká vlastním životem.

Instalace

Instalace software není nijak složitá a po online autorizaci ihned funkční. Dobré je, že jednu licenci Live můžete provozovat na dvou počítačích. V box verzi dostanete spolu s instalačním dvd také tištěný návod, který je velice přehledně napsán a myslím, že i pro úplného začátečníka velice dobře srozumitelný.

Ableton Live je samozřejmě jak pro PC tak MAC OS X, podporuje VST pluginy a  instrumenty a přes Rewire je možné v master nebo slave režimu ho propojit s jinými programy jako třeba Reason nebo Fruity loops a pod.

Ableton již v základu obsahuje mnoho efektů počínaje EQ, reverbem, gate, chorusem atd. a konče například takzvaným Ableton  Audio Effect Rackem ve kterém se dají tyto efekty spojit v jeden a následně uložit. V důsledku toho můžete mít nepřeberné množství efektů a možností jak ovlivnit audio. Jedním knobem, jedním otočením, máte možnost ovládat například délku delay a zároveň například cutoff filtrem ubírat basy.

Warp

Nejsilnější stránkou Abletonu je dle mého názoru velmi komplexní a promyšlený warping. Jednoduše. Warp je nástroj na přizpusobení audio vzorku danému Ableton tempu.V praxi to znamená, že například máte projekt v tempu 120 bpm a potřebujete ke groovu bicích a basy přidat loop s perkusemi.V abletonu stačí vybrat loop ze zvukové banky, neřešíte tempo a jednoduše metodou drag+drop přetáhnete loop do další audio stopy a vše se automaticky přizpusobí na tempo 120. V takovém případě tvoříte rychle, intuitivně a kreativně, nic Vás nezdržuje.

Troufám si tvrdit, že v žádném jiném audio programu to nejde tak jednoduše a rychle jako právě v Live.

Ableton Live také obsahuje mnoho instrumentů pro tvoření zvuků jako samplery  Sampler,  Simpler, Drumrack, synťáky Operator, Tension, Electronic a Analog. Asi jsem na ňejaké zapoměl.

Je zde také nepřeberné množství midi efektů obsahující arpegiatory, gaty atd.

Max for Live

Ableton přišel také s rozšířením M4L, v kterém můžete tvořit další a další efekty.