Ableton Live – Slicing

Ableton manuál slicingu věnuje pouhé dvě a půl stránky a já bych řekl, že slicing je jedna velice užitečná funkce pro samplování nebo úpravu audio vzorků.Slicing je perfektní na jednoduché loopy, například čistý basový groove, čisté bicí, perfektní je na dechy hrající tzv. stabs, krátké unisono pasáže, hodí se i na acapella vzorky, synth groove kdy zřeházíme jednotlivé části a trochu jinak přeladíme.

Co vlastně slicing  je

Například máme vysamplovanej loop basové linky od DjKrush – Just Wanna Touch Her(remix), celou mp3 jsme přetáhli do projektu, ani se moc nestaráme o tempo, zaloopujeme basovou linku z prvních dvou taktů a levim tlačítkem dáme crop sample.

Zvolené warpy vám sample dorovná na vaše tempo

Teď máme v Abletonu pouze loop basové linky, pouzijeme funkci warp a označíme každý úder na basovou strunu, poté použijeme levé tlačítko a z menu vybereme funkci Slice to a new midi track.

Levým tlačítkem zvolíme volbu Slice to New MIDI track

V nově otevřeném okně dáme volbu create one slice per warp marker a slicing preset necháme Built in.

create one slice per warp marker a slicing preset

Vytvoří se nová stopa, teda midi stopa s drumrackem, kde vidíme jednotlivé úseky samplované basové linky a midi editor kde ke každé části námi warpovaného úderu na basovou strunu byla přiřazena midi nota.

Nyní si stím můžeme dělat prakticky co chceme. Já většinou na vstup midi stopy připojím kontroler a hraju basovou linku jinak.

Nyní si stím můžeme dělat prakticky co chceme

Při dvojkliku na jednotlivé okno se objeví sekce se samplerem kdy můžeme jednotlivě měnit obálku, filter, hlasitost apod.

Do defaultního názvu stopy po levým rename napíšeme svůj vlastní název ,např. super bass linka cojsem včera nahrál a přetáhneme do námi zvoleného adresáře v Ableton browseru, kde se vše uloží i s rozsekanými samply.

That’s All.