Metropolis – Zajyc & Coallive

Realizaci projektu Zajyc & Coallive na film Metropolis, který se konal v Krásně u Karlových Varů 25.listopadu 2012, lze  charakterizovat  jako audiovizuální inprovizaci tří hudebníků na sestříhaný film Metropolis za použití elektronických hudebních nástrojů.

Metropolis je německý expresionistický němý sci-fi film režírovaný Fritzem Langem  a produkovaný Babelsberg Studios,UFA. Film byl napsán Langem a jeho ženou Thea von Harbou, a hráli v něm  Brigitte Helm, Gustav Fröhlich, Alfred Abel a Rudolf Klein-Rogge. Metropolis byl natočen v roce 1925, za cenu přibližně pět milionů říšských marek a  setkal se se smíšenými reakcemi ihned  po jeho vydání. Mhoho kritiků chválilo jeho  technické řešení , zatímco jiní se vysmívali jeho zjednodušujícímu až naivnímu ději.  Metropolis po  německé premiéře propadl a film byl po  následujících desetiletí ztracen. Vroce 2001 byl film zapsán do paměti UNESCO, kompletně restaurován a po dlouhé době se v roce 2010 se znovu objevil na velkých plátnech  v Berlíně a Frankfurtu.

Instalace:

Nejzajímavější momenty Metropolis Zajýc sestříhal do stopáže 45mint a ty poté byli vyexportovány do formátu .avi. K dispozici jsme měli tři projektory, kde na hlavní středové plátno byl promítán samotný film a na postraní  pomocí dvou kamer dění na scéně ( jedna namířená na kontroler a druhá na klávesy ).  Po zvukové stránce vše bylo řízeno z Macbooku,  na kterém běžel Ableton s nainstalovaným  7up Live systémem a Max for Live, napojený na kontroller Livid ohm64. Ke komunikaci mezy Lividem a Abletonem, tedy vlastně 7up Live byl použit python scrip Monomodular od Aum.haa.  Celý systém řídil starý sampler Yamaha SU700 pomocí MTC . Z něj byli  také použity ještě různé voice ,loops a scrache. Sampler také zajištoval potřebný klik pro bubeníka.  Zajýc používal klávesy Yamaha a Microkorg napojené na Kaosspad. Bubeník Honzík Roh, který byl postaven takříkajíc před hotovou věc, hrál na Roland SPD 20, rytmák trigrovanej do Rolanda a kick Roland KD-9. Přes overhead byli snímány hihatka a ride přímo do zvukovky. Vše nastrkáno do zvukovky MOTU Ultralite MKIII s jedním stereo  výstupem do main mixu.

 

Foto Karel Švejnoha

Zajyc & Coallive – Metropolis live performance