Ableton The Bridge

thebridgePrvní krátká recenze reálných zkušeností a test nového software společnosti Ableton a Rane(Serato): The Bridge

Základní myšlenkou tohoto revolučního software (dále jen sw) je spojeni DJ-ských technik s prostředím Abletonu (zejména tedy Session view).

Pozn1. Jak funguje Serato Scratch Live a Ableton zřejmě všichni ví a nebudu se tím v recenzi zabývat.

Papirove vlastnosti The Bridge:

  1. Kontrola setu (pozice/tempo) vytvořeného v Abletonu pomocí time code vinylu/CD.
  2. Intergrace zobrazení Ableton Session view v softu Serato Scratch Live.
  3. Synchronizace projektu Ableton k MP3 (audio souborům).
  4. Inteligentní audio Ableton routing do Serato hardware (neni nutný žádný dalši hw).
  5. MixTape: záznam DJ setu v Serato Scratch Live do formátu .als včetně automatizace a následná možnost editace v prostředí Abletonu (arrangment view)

K spuštění je potřeba: legálni licence Ableton Live/Suite 8(v mém případě ver. 8.1.6b), registrovanou verzi Serato Scratch Live (ver. 2.1.1) a hardware Serato(SL1, SL3, Sixty-Eight, TTM57SL, podpora ITCH je plánovaná na příští rok). The Bridge nebude použitelný s verzemi Live Lite, Live LE, Live Intro, APC a Launchpad Edition. The Bridge bude možné vyzkoušet i pomoci Trial verze Ableton Live. Update z verze 8.1.5 na 8.2 bude bezplatný.

Simultálně lze použít veškeré dostupné midi kontrolery k Ableton Live(APC, Launchpad atd.), včetně midi learn a instant mapingu.

Pozn2. Zminěný popis se týká SSL SL3.

Po nainstalování již zminěných verzí sw a připojeí Serato SL3 (v mém případě) stačí spustit v libovolném pořadí Serato Scratch Live(dále jen SSL) a Ableton Live (dále jen AL). Po par vteřinách se v nastavení AL automaticky objeví SSL hardware jako výchozí zvukové zařízení,  které lze v prostredí SSL směřovat do 3 výstupů (Aux, Left Deck, Right Deck) jednoduchým kliknutím na ikony L,A,R. V Abletonu se objeví  barevný obdélník  známý  z Launpadu a Akai APC, který vymezuje zobrazení v prostředí  SSL (8 scén, 8 tracku).  Zobrazení Session view v SSL lze zapnout/vypnout  vše řikajícím tlačítkem Ableton.

  1. Prvni opravdu geniálni vlastností The Bridge je možnost manipulace s tempem a pozicí přehrávání pomocí time code vinylu nebo CD. Jak to tedy funguje? V Abletonu  si otevřu svůj set v Session view. Prejdu do prostredi SSL kde je projekt zobrazen, pak stačí přetáhnout set do levého nebo pravého deck-u a spustit vinyl. Tzn. V levém deck-u mám set Abletonu se vším všudy  který můžu navíc ovládat pomoci kontroléru (např. APC) a zároveň s ním můžu manipulovat jako s klasickým vinylem, resp. audio souborem stejně jako v klasickem SSL nebo NI Traktor.
  2. Abych nemusel neustále přepínat mezi AL a SSL je Session view integorváno do prostředí  SSL (okno 8 tracku, 8 scen), ktere lze procházet pomocí mapovatelných tlačítek v SSL (šipky:up/down, left/right) nebo např.  pomocí svého oblibeného kontroleru. Dále je možnost zobrazit Live Devices na zvoleném tracku. Například když  je v tracku 1 vlozený delay, tak si parametry  efektu mohu zobrazit v prostředí SSL. Pokud je na stopě více efektů, lze mezy nimi procházet šipkami. Zobrazení Live Devices je samozřejmě možné i v případě  nástrojů, nicméně  jisté omezení tu je a to možnost zobrazení pouze 8-mi parametrů.
  3. Synchronizace projektu Abletonu k přehravané MP3 se na první pohled může jevit jako jednoducha záležitost, když k oné  funkci vybízí tlačítko Sync známé např. z NI Traktor. Ovšem realita je o něco málo složitějši.  Správná synchronizce je podminěna editací mrížky audio souboru. Vše je realizované pomocí tlačítkem  Grid Edit. Stejně jako se musí v Abletonu  po “nawarpování” tracku (audio souboru) leckdy upravit manuálně warp markery  a start point, tak i v SSL je nutné zvolit marker 1 (idealne tedy prvni dobu) a  pak už většinou stačí pouze šipkami (levá, pravá)  na klávesnici nebo myší měnit šířku mřížky než je track synchroní s Abletonem. Nastavení se automaticky ukládá s editovaným  souborem, takže po opětovnén natažení MP3-ky do virtualniho playeru je již možné soubor používat bez jakékoliv editace. Ve výsledku je tento postup velice podobný upravě track-u v Abletonu, ale bohužel o mnoho méně přehledný, diky omezenému zobrazení vlnového průběhu v SSL.  Vše je tedy hodně o citu a zkušenostech. Což se mi na jednu stranu líbí, ale na druhou je s tím kolikrát trápení.
  4. Tento bod jsem již v podstatě popsal. Po spuštění obou sw a při připojeném  SSL hardware se automaticky nastaví jako výchozí audio zařizení  Ableton a tudiz u Serato není nutné jakékoliv další audio rozhraní. Směrování audio signálu je pak realizováno v prostředí SSL.
  5. Už se Vám někdy stalo, že jste nahrávali svůj DJ set a v poslední chvíli jste udělali chybu a celé jste to museli přehrávat znovu? Tak s tim je konec. Pokud vlastnite např. mixázní pult Rane, lze celý set zaznamenat do formatu .als, tedy ableton formátu.  Ten lze samozřejmě otevřít v Abletonu a editovat pripadné změny v záznamu, včetně křivek  gainu, ekvalizéru, panoramy ,faderu a x-faderu(v pripade použiti Rane Sixty-Eight nebo TTM-57SL). Záznam je realizován jako dvě separátní stereo stopy s automatizací.

Co tedy závěrem dodat. Stejně jako byla a je revoluční integrace Max/MSP/Jitter do prostředí Ableton Live(Max For Live), tak i druhý počin The Bridge přichází s něčím naprosto novým a doposud nevídaným. Jedinou vadou na kráse je hardwareové omezení. K plnému využití The Bridge je ideální vlastnit některý z DJ mixpultů Rane. I tak si myslim, že tento produkt zaujme nejednoho uživatele, který touží kombinovat klasický  DJ-ing s Live-actem. Vydání  The Bridge je na spadnutí a vy si jej můžete vyzkoušet na blížícím se workshopu v Brne 25.9.2010. Více informací naleznete na webu abletonlive.cz nebo na emailuusergroupczech@abletonlive.cz , popřípadě disk.cz nebo Facebook…..facebook.com/abletonlive.cz .

Ableton User Group Czech – Saša(Alexandr Vaňek)